Festiwale w Sankt Petersburgu

W Sankt Petersburgu nadzwyczaj często odbywają się różnego rodzaju festiwale. Największe obchody towarzyszą świętowaniu Dnia Miasta, Sylwestra oraz Dnia Zwycięstwa. Wówczas Newski Prospekt przypomina bardziej Rio de Janeiro z okresu karnawału. Nie brakuje też ruchomych platform, na których prezentują się poszczególne grupy artystyczne. Niezmiernie ciekawym wydarzeniem w Petersburgu jest festiwal »Ałyje parusa« (pol. »Purpurowe żagle«). Widowiskowe święto organizowane jest pod koniec czerwca (po 20 czerwca) w cześć uczniów kończących naukę w szkołach miasta. Zawsze gromadzi tłumy widzów.

Festiwal »Purpurowe żagle« w Sankt Petersburgu w 2009 r. (wideo, 25 min):

Petersburskie i rosyjskie święta

 

Tabela ważniejszych rosyjskich i petersburskich świąt:

Nowy Rok 1 i 2 stycznia
W 1700 r. zgodnie z reformą Piotra Wielkiego zamiast uprzednio stosowanego kalendarza tzw. od początku świata, w którym rok zaczynał się 1 września, ustanowiono dzień 1 stycznia za początek roku. Tego dnia w Rosji daje się prezenty i składa życzenia.
Prawosławne Boże Narodzenie 7 i 8 stycznia
Prawosławni przy świątecznym stole zamiast opłatka jedzą chleb eucharystyczny (tzw. prosforę) - małe bułeczki z odciśniętymi wizerunkami Chrystusa. Natomiast w cerkwiach nia ma żłóbka - wystawia się ikonę.
Rocznica zakończenia Blokady Leningradu 27 stycznia
W czasie trwającej w latach 1941-1944 Blokady zginęło blisko milion leningradczyków, a miasto nigdy nie zostało zdobyte przez hitlerowców. To wielkie święto weteranów, a na grobach i pomnikach ku czci poległych składane są kwiaty. Szczególne uroczystości mają miejsce m.in. na placu Zwycięstwa i cmentarzu Piskariewskim.
Dzień pamięci o Piotrze Wielkim 10 lutego
Miasto pamięta o swoim założycielu.
Dzień Obrońcy Ojczyzny (Dzień Mężczyzn) 23 lutego
Dawniej święto Armii Czerwonej. To także Dzień Mężczyzn: panie dają prezenty panom.
Dzień Kobiet 8 marca
Mężczyźni dają prezenty kobietom.
Pascha święto ruchome
Odpowiednik katolickiej Wielkanocy. Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego. Wierni pozdrawiają się wówczas słowami: „Christos woskresie! Woistinu woskriesie!” („Chrystus zmartwychwstał! Prawdziwie zmartwychwstał!”).
Święto Wiosny i Pracy 1 i 2 maja
W Rosji święto to obchodzone jest już od schyłku XIX wieku, ale dopiero w Związku Radzieckim zyskało dzisiejszą rangę. Obecnie Dzień Pracy powoli traci sowieckie przesłanie, a mimo to tego dnia petersburżanie wraz z merem miasta - Walentyną Matwijenko tłumnie wyruszają na prace publiczne.
Dzień Zwycięstwa 9 maja
W tym dniu organizuje się marsz weteranów II wojny światowej po Newskim Prospekcie dla uczczenia zwycięstwa z 1945 r. Dzień wolny od pracy od 1965 r. Nowym symbolem pamięci o tym dniu jest tasiemka gieorgijewska (ros. Георгиевская ленточка). Znani politycy, weterani i zwykli Rosjanie przypinają sobie pomarańczowo-czarne tasiemki do ubrań ukazując tym samym swą pamięć dla trudu żołnierzy i cywilów w czasie II wojny światowej.
Dzień Sankt Petersburga 27 maja
Urodziny miasta. Petersburżanie składają kwiaty pod pomnikiem Piotra Wielkiego. Orkiestry grają hymn miasta. Obchody rozpoczynają się przed pomnikiem założyciela miasta. Na Newskim Prospekcie, będącym tego dnia deptakiem dla pieszych, organizuje się różne jubileuszowe imprezy. Wieczorem z Twierdzy Pietropawłowskiej odpala się fajerwerki. W tym roku w paradzie głównymi ulicami miasta wzięło udział blisko 16 tys. osób, a przyglądało im się blisko dwa miliony widzów. Pierwsza tego typu parada została zorganizowana w Petersburgu w 2001 r.
Dzień Rosji 12 czerwca
Dzień Rosji to jedno z najmłodszych świąt Rosji, od 1994 r. jest świętem państwowym. Dnia 12 czerwca 1990 r. przyjęto deklarację suwerenności Rosji. Tego dnia o 22.00 w Petersburgu jest pokaz sztucznych ogni.
Dzień Floty 22 lipca
W obchodzony w pierwszą niedzielę po 22 lipca Dzień Floty, rosyjskie okręty bojowe wypływają na Newę.
Dzień Jedności Narodowej 4 listopada
Od 2005 r. jest to oficjalne święto państwowe, które ma zastąpić rocznicę przewrotu bolszewickiego, przypadającej 7 października. Święto upamiętnia wypędzenie wojsk Rzeczypospolitej z Moskwy w 1612 r., co zakończyło okres Wielkiej Smuty w Rosji. W Polsce to nowe rosyjskie święto spotkało się z dezaporbatą.
Dzień Konstytucji 12 grudnia
Święto państwowe upamiętniające uchwalenie Konstytucji Federacji Rosyjskiej w 1993 r.

Petersburskie i rosyjskie rocznice

 

Tabela wybranych rocznic związanych z miastem Sankt Petersburgiem:

W Moskwie urodził się Piotr, założyciel Petersburga 30 (9) maja 1672 r.
Piotr I założył Sankt Petersburg 27 (16) maja 1703 r.
Piotr I po raz pierwszy nazwał Petersburg stolicą Rosji 10 (28.09) października 1704 r.
Śmierć Aleksandra II 13 (1) marca 1881 r.
Dekabryści zorganizowali pierwsze powstanie antycarskie 26 (14) grudnia 1825 r.
Krwawa niedziela 22 (9) stycznia 1905 r.
Petersburg przemianowano na Piotrogród 19 (31) sierpnia 1914 r.
Szturm na Pałac Zimowy 6 i 7 (24, 25.10) listopada 1917 r.
Przeniesienie stolicy z Piotrogrodu do Moskwy 12 marca 1918 r.
Miasto zmieniło nazwę na Leningrad 26 stycznia 1924 r.
Początek Blokady Leningradu 8 września 1941 r.
Koniec oblężenia miasta przez hitlerowców 27 stycznia 1944 r.
Miasto wróciło do nazwy Sankt Petersburg 6 września 1991 r.
Obchody trzechsetlecia miasta 27 maja 2003 r.
***W nawiasach podano daty według obowiązującego w Rosji do 14 lutego 1918 roku kalendarza juliańskiego.