Pogoda w Petersburgu, kliknij, aby przejść na stronę pogodynki

Pogoda w Sankt Petersburgu

W Sankt Petersburgu panuje klimat umiarkowany, ciepły, przejściowy. Oznacza to, że petersburski klimat (uwzględniając średnie temperatury powietrza oraz opady) jest podobny do tego występującego w Polsce.

Chociaż w Petersburgu panuje zazwyczaj układ niżowy, a więc więcej jest dni pochmurnych niż słonecznych, to zwykle w okresie białych nocy pogoda jest ładna, często jest upalnie. Najgorętszym, a zarazem najbardziej deszczowym miesiącem w Petersburgu jest sierpień. Latem ulgę przynosi bryza znad Zatoki Fińskiej. Średnia temperatura w zimie nie jest przesadnie niska, wynosi -5,6ºC. Jednak w tym okresie szczególnie dokuczliwe dla petersburżan są stałe, zimne, zachodnie i północne wiatry oraz długie noce i krótkie dni (trwające wtedy często odpowiednio po 17 i 7 godzin). Mimo tego Petersburg nie wyludnia się nawet po zmierzchu; turyści spacerują po prospektach i centralnych ulicach miasta i zabawiają się w petersburskich klubach. Turystów przyciąga też widok obsypanego śniegiem miasta, pełnego złotych cerkwi i pałaców. Praktycznie stan atmosfery w Petersburgu jest nieprzewidywalny. Częste zmiany frontów atmosferycznych powodują wysokie amplitudy dziennych temperatur, przelotne deszcze itp.

Klimatodiagram dla Sankt Petersburga (kliknij na ikonę po lewej stronie).

 

W ostatnim czasie odnotowano ocieplenie petersburskiego klimatu. Cztery lata temu zarejestrowano znacznie wyższe niż zwykle średnie temperatury miesięcy zimowych. Z kolei w 2006 r. odnotowano rekordowo niskie temperatury w zimie, co pokazuje ogromną przewrotność petersburskiego klimatu. Średnia roczna suma opadów atmosferycznych w Polsce wynosi 650 mm, natomiast w Petersburgu - 621 mm, co stanowi wartość mniejszą od średniej na całej Ziemi - 850 mm. Opady atmosferyczne w Petersburgu są blisko dwukrotnie wyższe w lecie niż w okresie zimowym (podobnie jak w Polsce).

Jesień w Petersburgu to częste deszcze. Dziesięciolecia temu każdy petersburżanin posiadał kalosze. W czasach sowieckich fabryka »Trójkąt« (ros. Треугольник) produkowała w Petersburgu 5 mln par kaloszy rocznie. Zaopatrywała w to obuwie cały blok socjalistyczny. Nie bez powodu Petersburg był wówczas zwany »światową stolicą kaloszy«.

Zimowy klimat dobrze opisuje fragment opowiadania »Szynel« Mikołaja Gogola:

»Jest w Petersburgu potężny wróg tych wszystkich, którzy otrzymują rocznie 400 rubli pensji lub coś koło tego. Ten wróg - to nikt inny jeno nasz mróz północny, aczkolwiek powiadają, że jest on bardzo zdrowy. O godzinie dziewiątej z rana, właśnie o tej godzinie, gdy czeredy idące do departamentów wylegają na ulice, zaczyna on dawać takie mocne i szczypiące szczutki we wszystkie bez różnicy nosy, że biedni urzędnicy absolutnie nie wiedzą, gdzie je podziać.«

Położenie geograficzne Sankt Petersburga

Sankt Petersburg (59,93° N i 30,32° E) zlokalizowany jest w północno-zachodniej części Federacji Rosyjskiej tuż nad Morzem Bałtyckim. Przepływająca przez nizinę Newa tworzy u ujścia 42 wyspy i rozgałęzia się na wiele odnóg i kanałów (stąd określenie Wenecja Północy). Petersburg położony jest na płaskiej nizinie otoczonej od północy Wzniesieniami Łembołowskimi, natomiast od strony południowej przez Wzniesienia Izorskie. Na zachód od Petersburga znajduje się Wyspa Kotlin z Kronsztadem, a odpowiednio około 150 i 130 km od Petersburga rozciąga się granica fińska oraz estońska. Północne położenie Petersburga motywuje występowanie białych nocy.

 

W pobliżu Sankt Petersburga znajdują się dwa największe jeziora Europy: Ładoga i Onega. Ładoga swą powierzchnią (18,1 tys. km²) przykładowo niemal dorównuje terytorium całej Słowenii. W czasie Blokady Leningradu właśnie tędy zaopatrywano miasto w żywność i amunicję. Średnia głębokość jeziora wynosi 25 m, a maksymalna blisko 230 m. Na północny wschód od Ładogi znajduje się jezioro Onega o powierzchni 9,72 tys. km² i głębokości dochodzącej do 127 m. Wyspa Wałaam to jedna z 1650 wysp Jeziora Ładoga, znana przede wszystkim z XIV-wiecznego klastzoru. Pierwsi mnisi mogli przybyć tutaj nawet już przed chrztem Rusi w 988 r. Monaster Przemienienia Pańskiego - został wybudowany w XIV wieku, jednak w 1611 roku został zniszczony przez Szwedów (podczas wojen szwedzko-rosyjskich pełnił funkcję fortecy). Za czasów Piotra Wielkiego został odbudowany. Niezwykle ciekawe są też rozmieszczone po całej wyspie skity, czyli kryjówki mnichów. Dzika przyroda wyspy została objęta ochroną rezerwatową.

Zatoka Fińska to wschodni akwen Morza Bałtyckiego o powierzchni 29,5 tys. km². Długa na 420 km i szeroka na 45 - 120 km zatoka stanowi zapadlisko tektoniczne między Finlandią, Estonią i Rosją. Temperatura wód powierzchniowych waha się w granicach 15-17ºC w sierpniu do 0ºC w lutym. Od listopada do kwietnia wschodnia część Zatoki Fińskiej jest skuta lodem. Wybrzeża charakteryzuje urozmaicona linia brzegowa: na północy i południowym zachodzie fierdowo-szkierowa (o niezbyt wysokim brzegu z zatokami i bardzo dużą ilością pagórkowatych wysepek), a na południowym wschodzie klifowa (wysokie opadające ku morzu strome ściany).

Newa to długa na 74 km rzeka wypływająca z jez. Ładoga i uchodząca do Zatoki Fińskiej. Mimo nieznacznej długości Newa zasila M. Bałtyckie rocznie w 400-500 km³ wody, co stanowi aż 20% sumy wód dostarczanych do Bałtyku przez cieki. Średnia głębokość Newy wynosi 8-11 m (rekordowo 23 m), a szerokość 340-650 m (do 1250 m w delcie). U ujścia Newy na 42 wyspach położony jest Petersburg. Przeprowadzona pod Newą linia metra schodzi do ponad 100 m głębokości, co czyni petersburskie metro najgłębszym na świecie. Nazwa 'Newa' pochodzi albo od fińskiego nevo (morze) lub neva (błoto), bądź od szwedzkiego ny, co oznacza nową [rzekę].

Dla orientacji w lokalizacji miasta podajemy odległości między Petersburgiem a innymi miastami. Wszystkie odległości określają dystans topograficzny (w linii prostej), bez uwzględnienia przebiegu szlaków komunikacyjnych.

Warszawa - Petersburg: 1023,4 km
Kraków - Petersburg: 1270,9 km
Suwałki - Petersburg: 781,0 km
(dla porównania: Kraków - Gdańsk: 481,6 km)
Moskwa - Petersburg: 632,6 km
Tallinn - Petersburg: 304,3 km
Władywostok - Petersburg: 6536,4 km
Wielki Nowogród - Petersburg: 163,7 km