Pamiątka z Petersburga

W Sankt Petersburgu pamiątki można kupić na każdym kroku. Wybór jest naprawdę duży, szczególnie na wielkich targowiskach, takich jak przy kanale Gribojedowa czy w Peterhofie. Nieco drożej pamiątki sprzedawane są w sklepach przy Newskim Prospekcie, w Twierdzy Pietropawłowskiej, Ermitażu oraz w innych, ważniejszych obiektach miasta. Warto zwrócić uwagę, iż stoiska z pamiątkami nie są rozrzucone po całym mieście, dzięki czemu Petersburg nie sprawia wrażenia jednego wielkiego bazaru, ale są rozmieszczone skupiskowo. Często sprzedawcy podchodzą także sami do turystów czekających w kolejkach do obiektów, oferując kupno pamiątek. Plany miasta, praktyczne przewodniki (nie po polsku), kasety video itp. można kupić za niewygórowaną cenę w Centrum Informacji Turystycznej na Newskim Prospekcie 41.

 

Pamiątki są najprzeróżniejsze. Ozdobne samowary, matrioszki, lalki, filigranowe jaja wzorowane trochę na tych wykonanych przez Faberge`a i inne kunsztowne wyroby przyprawiają aż o zawrót głowy. Inni zadowolą się albumami (największy wybór w Domu Knigi przy Newskim Prospekcie 62), najzwyklejszymi pocztówkami, kasetami oraz płytami CD, które po powrocie do Polski będą przypominać o pobycie w carskiej stolicy.

Petersburg jest też rajem dla melomanów, w sklepikach przy Newskim Prospekcie można relatywnie tanio kupić kasety i płyty CD z rosyjską (i nie tylko) muzyką. Najważniejsze sklepy muzyczne to: Classica (muz. klasyczna, ludowa, cerkiewna) przy ul. Michaiłowskiej 2, Otkryty mir (muz. klasyczna na CD, DVD, VHS, kasetach audio) przy ulicy Małaja Morskaja 16 oraz Siewiernaja lira na Newskim Prospekcie 26.

Zapraszamy do wysłuchania petersburskich piosenek! Czytając o Petersburgu, słuchaj petersburskiej muzyki. Kliknij.

Matrioszki
Matrioszki (ros. матрёшка) to drewniane, typowo rosyjskie lalki wkładane jedna w drugą. Każda lalka, prócz najmniejszej, jest przepołowiona tak, że mieści w sobie drugą, mniejszą zabawkę. Pierwsza matrioszka została wykonana w roku 1890 i była zainspirowana sztuką japońską oraz wykonanymi w 1885 roku przez Karla Faberge`a jajkami carskimi. Postaciami przedstawianymi na matrioszkach są najczęściej kobiety w strojach ludowych. W czasach pierestrojki modne stały się lalki przedstawiające radzieckich przywódców. Dziś można kupić także matrioszki ukazujące współczesnych polityków. Matrioszka to nie tylko zabawka, to także już stały element kultury rosyjskiej. Tradycyjne matrioszki są ręcznie malowane i liczą zazwyczaj co najmniej 6 jednostek.
Kwas chlebowy
Kwas chlebowy (ros. квас) albo krócej kwas to rosyjski napój narodowy od XVI wieku. Pierwsze wzmianki o kwasie chlebowym na Rusi pochodzą już z X wieku. Kwas to chłodzący napój musujący przyrządzany z osłodzonej wody, chleba razowego, drożdży wywołujących fermentację, cukru, mąki i innych dodatków (np. owoców, miodu). Napój bogaty jest w witaminy B1 oraz E, korzystnie wpływa na nasze samopoczucie. Stwierdzono także, iż picie kwasu zapobiega wielu chorobom (np. grypie). Zawiera od 0,7% do 2,2% alkoholu i jest określany jako bezalkoholowy bądĄ niskoprocentowy napój.
Samowary
Samowar to sprzęt stołowy służący do przygotowywania wody na herbatę i parzenia esencji. U góry samowara znajduje się czajniczek z esencją herbaty, a na dole kran do nalewania wody oraz aparat do nagrzewania wody na węgiel złożony z paleniska i przechodzącej przez środek rury(w nowszych samowarach zastąpiony jest grzałką). Samowary bywają często ozdobne - niklowane, posrebrzane lub pozłacane. W Rosji są znane od lat 30-tych XVIII wieku. Dawniej uchodziły wręcz za symbol rosyjskiego domu. Największe wytwórnie samowarów znajdują się w Tule, Sankt Petersburgu i Moskwie.
Wódka
Rosyjskie wódki są uznawane za najlepsze na świecie. Na terenie Rosji wódka pojawiła się już pod koniec XIV wieku. W Petersburgu jest bardzo duży wybór wódek, także petersburskich. Jedną z takich wódek jest Carskaja Originalnaja. Butelka wódki kosztuje średnio dwa razy taniej niż w Polsce. Przez granicę rosyjską można przewieĄć maksymalnie 1 litr wódki na osobę. Przy bulwarze Konnogwardiejskim 5 w Petersburgu znajduje się Muzeum Wódki Rosyjskiej, czynne codziennie od 11 do 22. Możliwa degustacja. Wstęp płatny, jedynie dla osób od 18 r. życia, 100 rubli.

Petersburska kuchnia

 

Będąc w Rosji warto spróbować także tamtejszej kuchni. Podobnie jak sama Rosja bywa ona przedmiotem fascynacji dla przybyszy z Europy Zachodniej, czy USA. Kuchnia rosyjska uchodzi za jedną z najbogatszych na świecie, ponieważ wpływ na nią wywarło wiele innych kultur. Znajdziemy w niej elementy wysokokalorycznej kuchni syberyjskiej, mongolskiej (kiszonki), środkowoazjatyckiej (dania mięsne), hinduskiej (czaj), dalekowschodniej (pierogi) oraz europejskiej. Wiele jest też elementów oryginalnych, jednym z nich jest także uznawany za międzynarodowy specjał - kawior (w Rosji znany już od XII wieku) oraz bliny - tradycyjne placki albo naleśniki. Co nie miara jest również rodzajów chleba.

Zachęcamy spróbować dwóch specjałów rodem z carskiego Petersburga. Kasza manna z kompotem: Maliny, truskawki zalać cukrem (pół porcji) i zostawić niemal do całkowitego rozpuszczenia cukru. Pozostały cukier zalać wodą i ugotować syrop. Do wrzącego syropu wsypać kaszę mannę i zachować lekkie wrzenie, gotując przez 10-15 minut czasami mieszać. Następnie dodać owoce z cukrem, jeszcze raz doprowadzić do zagotowania i ostudzić. Składniki: na 15 g kaszy - 250 g malin, truskawek (poziomek) oraz 60 g cukru. Kompot z ryżem: Ryż przebrać, umyć i ugotować w wodzie (na 1kg ryżu - 7/8 litrów wody). Następnie wyrzucić na sito lub durszlak i połączyć z kompotem z jabłek, wiśni, suszonych owoców itp.

 

Z napojów warto spróbować kwasu chlebowego oraz rozmaitych soków (popularna firma: Wimm-Bill-Dann). Na pewno nieodzownym elementem kuchni rosyjskiej są też alkohole. W sklepach monopolowych i spożywczych szeroki jest wybór wódek. Mniej jest natomiast gatunków piwa. Zdecydowanie najpopularniejsza jest Baltika (numer na puszce tej marki od 1 do 13 oznacza zawartość alkoholu, im wyższy numer tym mocniejsze piwo).

Pieniądze

Rubel rosyjski (ros. российский рубль) to podstawowa jednostka monetarna w Rosji. Dzieli się na 100 kopiejek (ros. копейка). Średnio 1 rubel rosyjski = 0,12 złotego. Pierwsze kopiejki pojawiły się na Rusi już w drugiej połowie XV wieku. Obecnie w obiegu są monety o wartości: 1, 5, 10, 50 kopiejek oraz 1, 2, 5, 10 rubli, a także banknoty po 5, 10, 50, 100, 500, 1000, 5000 rubli. Monety 10-rublowe oraz banknoty 5-rublowe są bardzo rzadkie. Banknoty i monety sprzed wymiany pieniędzy w 1997 r. („skreślano” wówczas 3 zera w nominałach) są nieważne. Na banknocie 50-rublowym ukazano nabrzeże Newy w Petersburgu wraz z kolumnami rostralnymi. Fragment banknota ukazano na zdjęciu poniżej.

 

Przeciętnie koszty życia w Petersburgu można ocenić jako niższe od moskwiewskich, porównywalne z warszawskim czy krakowskimi. Jednak w luksusowych sklepach i restauracjach na Newskim Prospekcie ceny są tylko trochę niższe od tych paryskich, czy berlinskich. Cena naszego wyjazdu bardzo zależy od tego, jak chcemy spedzać czas. W wielu atrakcjach turystycznych istnieje podział cenowy dla Rosjan i obcokrajowców. Np. za wejście do Ermitażu zagraniczny turysta zapłaci ponad 20-krotnie więcej aniżeli obywatel WNP (WNP to organizacja integracyjna na obszarze b. ZSRR). Dzieci do 5. roku życia mają bezpłatne bilety na komunikację i muzea. W wielu obiektach w Petersburgu akceptowana jest karta zniżkowa EURO<26. Zazwyczaj dwukrotnie mniej płacą również dzieci i młodzież przed 18 rokiem życia. W bankomatach powszechnie obsługiwane są karty Visa czy Master Card. Problemem może być skorzystanie np. z karty American Express (akceptowana rzadziej, np. w Siewier Banku).

Natomiast kupując na petersburskich straganach z pamiątkami warto się targować. Pytając o cenę najlepiej jest mówić po rosyjsku, ponieważ cena może być wtedy niższa. Rosjanie bowiem wiedzą, że nieznający rosyjskiego Amerykanie czy Finowie mogą zapłacić więcej niż obywatele WNP czy np. Polacy. Dlatego, też sprzedawcy często pocieszają turystów z bliskiej zagranicy, żeby się nie martwili i tak wygórowanymi cenami pamiątek, bo »Amerykanie płacą dwukrotnie drożej«. Przykładowe ceny towarów z jednego z petersburskich supermarketów ukazano poniżej.

ziemniaki, paczkowane, 1 kg — 30 rubli
makaron spaghetti Gallina Blanca, opakowanie 450 g — 30 rubli
ogórki, 1 kg — 20 rubli

mleko Bolszaja krużka, 2,5%, karton 1450 g — 50 rubli
precle z makiem Niewskaja suszka, paczkowane, 275 g — 20 rubli

lody na patyku Filewskoje, melba, 80 g — 20 rubli
woda mineralna gazowana Bonaqua, butelka 2 l — 20 rubli
kwas chlebowy Bolszoj kwas, butelka 3 l — 35 rubli

wołowina duszona Łużskij KZ, konserwa 325 g — 35 rubli
parówki wiedeńskie Nowgorodskij biekon, 520 g, paczkowane — 140 rubli