Historia petersburskiego metra

Metro Sankt Petersburga (ros. Петербургский метрополитен) zostało otwarte 15 listopada 1955 r., prace trwały jednak od sierpnia 1947 r. Projekt budowy metra został zaproponowany w 1938 r. przez Aleksieja Kosygina, wiercenia rozpoczęto w 1941 r., na skutek wojny prace przerwano. Do 1992 r. metro było nazwane w cześć W. Lenina.

Pierwsze projekty petersburskiego metra powstały już w XIX wieku. Plany zakładały budowę kolejki naziemnej na wysokości pierwszego piętra nad kanałami miasta. Na szczęście zaniechano realizacji tego projektu. Można sobie wyobrazić, jak niebezpieczne stałyby się takie konstrukcje dla pasażerów i jak wyglądałby Petersburg z wszechobecną kolejką. Liczące sobie ponad pół wieku metro to najszybszy i najłatwiejszy sposób komunikacji w mieście, a zarazem niemała atrakcja turystyczna.

 

Wg J. Stalina miejskie metro miało być »pałacami dla ludu« w opozycji do carskich pałaców, do których przez długie lata nie wpuszczano mieszczan. Mimo wielu ciekawych detali architektonicznych należy pamiętać, iż nie wolno robić zdjęć w metrze bez pozwolenia. Chociaż na wielu stacjach zobaczyć można ściany pokryte barwnymi mozaikami, a na korytarzach sowieckie pamiątki, to, jak mówią znawcy, petersburskie metro nie jest kopią moskiewskiej kolejki. Metro jest mieszanką stylu leningradzkiego z petersburskim. Nowsze stacje są bardzo funkcjonalne, starsze pełnią nie tylko funkcję użytkową, ale i posiadają wartość historyczną.

Niezwykle interesująca jest najstarsza część metra. Na stacjach wiele tu monumentalnych kolumn, marmurów i wielkich, pałacowych wręcz żyrandoli. Odcinek Awtowo - plac Wosstanija (Linia Kirowsko-Wyborgskaja) to najstarsza część kolejki. Przystanek Płoszczad' Wosstanija to prawdziwe muzeum sztuki socrealizmu, ukazujące historię miasta-bohatera. Powyżej na zdjęciach stacje Awtowo oraz Puszkinskaja. Natomiast stacja Park Pobiedy stanowi przykład chruszczowowskiego minimalizmu. Stacja ta przypomina bardziej przystanek tramwajowy niżeli dworzec metra. Oczywistym faktem jest, że petersburskie metro większe wrażenie robi na turystach z Zachodu, niżeli na Polakach czy Rosjanach. Niestety również tłok, amortyzacja urządzeń i obiektów budowlanych (mimo prowadzonych remontów) pogarszają wizerunek metra.

Kliknij, aby uruchomić pokaz slajdów od zdjęć PETERSBURSKIEGO METRA.

Petersburskie metro dzisiaj

Petersburskie metro to 64 stacje w ramach pięciu linii. Łącznie w metrze zainstalowanych jest 235 eskalatorów (schody ruchome), 808 bramek biletowych. Z kolejki korzysta dziennie 2,3 mln pasażerów, co daje rocznie prawie 836 mln osób (12. miejsce w świecie).

Petersburskie metro uchodzi za jedno z najgłębszych na świecie: jego tunel schodzi nawet do głębokości 110 metrów. Najgłębiej położoną stacją jest Admirałtiejskaja (102 m). Jednocześnie jest to najgłebiej położona stacja metra w Rosji. Tunel metra pod Newą znacznie się obniża, co jest odczuwalne przez pasażerów w trakcie jazdy. Średnia głębokość metra wynosi aż 60 metrów, a łączna długość tras kolejki 112,5 km.

 

Do 1982 r., kiedy uruchomiono metro w Helsinkach, petersburskie metro było najbardziej na północ położoną kolejką tego typu w świecie. Wciąż trwa rozbudowa metra, do 2025 r. planuje się otworzyć 45 nowych stacji, powstanie też linia okrężna wokół centrum miasta. W budżecie Petersburga przewidziano wydatki w wysokości około 30 mld rubli rosyjskich na rozbudowę sieci metra.

Metro liczy obecnie 5 linii:

Linia Kirowsko-Wyborgskaja: najstarsza linia, otwarta w 1955 r., cieszy się największą popularnością zagranicznych turystów, mierzy 29,6 km długości (44 min).
Linia Moskowsko-Pietrogradskaja: otwarta w 1961 r., 20,1 km długości (47 min). Przewozi najwięcej pasażerów.
Linia Newsko-Wasilieostrowskaja: otwarta w 1967 r., 20,6 km długości (33 min).
Linia Prawobierieżnaja: otwarta w 1985 r., 23,7 km długości (18 min).
Linia Frunzeńsko-Primorskaja: najnowsza linia, otwarta w 2008 r. (20 min).

Metra porusza się średnio z prędkością 38 km/h. Minimalna przerwa czasowa między poszczególnymi kolejkami wynosi od 30 sekund (latem) do 40 sekund (zimą). Fotografowanie w wagonach metra, jak i w korytarzach jest dozwolone tylko po uzyskaniu pozwolenia (mandat 100 rubli rosyjskich). Ograniczenie to jest tłumaczone i tak dużym zatłoczeniem w metrze oraz względami bezpieczeństwa. Planowana jest rezygnacja z tego ograniczenia z wyjątkiem najbardziej ruchliwych stacji.

Metro działa średnio od godziny 5.45 do 0.30, jednak niektóre stacje zamykane są nawet kilkadziesiąt minut wcześniej. Warto o tym pamiętać wybierając się na nocne zwiedzanie miasta. Na stronie oficjalnej petersburskiego metra w dziale »Informacja dla pasażerów« dostepna jest tabela ukazująca harmonogram otwierania i zamykania stacji metra. Pojedyńczy przejazd metrem (żeton) kosztuje 25 rubli rosyjskich.

Warto odwiedzić także Muzeum Petersburskiego Metra, które zostało otwarte w dniu 50-lecia kolejki. Znajduje się przy ul. Odojewskiego 29. Petersburskie metro w Internecie: www.metro.spb.ru.